Pages

Subscribe:

2012. február 22., szerda

Színválasztás szobafestés előtt

Milyen színűre fessünk bizonyos szobákat?
Ez egy elég komoly döntés, amelyet meg kell hoznunk és az esetek túlnyomó többségében utána a döntésünkkel évekig együtt kell élnünk. Hány ismerősömtől hallottam már 1-2 héttel a festés után: „Legközelebb biztos még csak hasonlóra se festjük.” Sokszor jó ötletnek tűnhet a bútorok vagy a berendezés színéhez festeni a falakat, de ez legtöbbször nincs így. Törekedni kell a harmóniára természetesen, de be kell tartanunk néhány alapszabályt.
Ha teheti, menjen most ki az udvarra és nézzen körül, milyen színösszetételeket lát, milyen az egész tájnak a kompozíciója. (Induljunk ki mindig abból, hogy a természet az egyik legtökéletesebb dolog, amit komfort terén el tudunk érni, így minden bizonnyal az lesz a legjobb.) Eltekintve a havas tájaktól, megfigyelhetjük hogy a föld, aljnövényzet valamivel sötétebb, és ahogy tekintetünk közeledik az ég felé, egyre inkább világosodik az összkép. A másik, amit észrevehetünk, hogy annak ellenére, hogy sok-sok színből áll össze az egész kép, hacsak nem egy holland tulipán mezőn vagyunk, akkor bizony az összkép színhatása nem valami intenzív, tavasszal-nyáron főleg leginkább a zöld dominál, de semmiképpen sem a rikító, a természetben csak ritkán vagy időszakosan előforduló színek.
Ha ezt a két alapszabályt betartjuk, nagyon mellé nem lőhetünk:
  • A padlótól felfele haladva folyamatosan világosodjanak a színek. (Legyen a padló a legsötétebb, a falak világosabbak, a mennyezet a legvilágosabb.) A falakat és a mennyezetet nem kötelező persze más-más színűre festeni, az is jó ha ugyanazt a világosabb árnyalatot válasszuk.
  • Legyenek a színek világosak és természet közeliek. Lehet, hogy elsőre jó ötletnek tűnik a magenta, a citrom vagy narancssárga, esetleg a rózsaszín, de hosszútávon biztos, hogy meg fogjuk bánni, vagy észre se vesszük, hogy mi a bajunk, de a közérzetünk nem lesz olyan jó, amilyen jó lehetne. (Tipp: zöld árnyalatai, és fehérből kiindulva enyhén kevert nagyon világos színek.)

Ha megvan a megfelelő szín, akkor már csak a festéket kell kiválasztani. A legjobb, ha nem kötelezzük el magunkat már egyből az elején, sokszor a kiválasztott szín élőben nem mutat olyan jól, mint ahogy azt elképzeltük.

2012. február 7., kedd

Alapfelület előkészítése mázoláshoz

Hogyan készítsük elő az alapfelületünket a mázoláshoz

A mázolási munkának is,úgy mint bármilyen festő munkálatnál a legfontosabb munkálata a felületünk előkészítése.Legyen fa vagy fém felület,a lényeg hogy tartós bevonatot képezzünk rajta, így a legjobb ha betartjuk ezeket a hasznos tanácsokat.

Az első teendőnk a felületből egy sima jól tapadó alapfelület előállítása,amely a laza festékréteg eltávolításából és a felület csiszolásából áll.

Hogyan távolítsuk el a laza,festékrétegeket?:

A festékréteg eltávolítása több módon is történhet a felület állapot határozza meg.Ha csak néhány helyen rossz a régi festék réteg akkor az spatulával távolítsuk el teljesen,hogy laza nem tapadó réteg ne maradjon rajta.Amennyiben viszont több helyen és nagy mértékben gyenge a régi festékréteg,úgy ezek eltávolítása két módon lehetséges.Az egyik ilyen mód az égetés a másik a maratás.

Égetéssel való eltávolítás:
A régi réteg eltávolításánál ha égetést választunk akkor azt ugy kell elvégezni,hogy egy hőlégfúvóval (vagy vannak direkt ilyen gázégetők is) elkezdjük melegíteni a festékrétegek,amely hő hatására megpuhul és elválik a felületről.Folyamatos melegítés mellett kaparjuk a régi festéket,de ügyeljünk hogy saját magunkat ne égessük meg.

Maratással való eltávolítás:
A maratást kromofággal végezhetjük.A felületünket kenjük át kromofággal majd hagyjuk hatni,majd ha kifejtette hatását,kaparással illetve drótkefével távolíthatjuk el a régi festékréteget.A maratás helyett azért jobb az égetést választani,mert az egyszerűbb és nem is annyira balesetveszélyes egy rutinnal nem rendelkező számára.Amennyiben a maratást választja,szigorúan tartsa be a kromofágon is feltüntetett biztonsági előírásokat.

2012. január 31., kedd

Alapfelületek előkészítése

Minden felújítás elengedhetetlen része a megfelelő alapfelület,legyen az szobafestés,mázolás vagy tapétázás

Minden alapfelületet úgy kell előkészíteni,hogy a munkánk tartós legyen és ne érjenek váratlan meglepetések a felújítás során.

Szobafestés előkészítő munkálatai:

-Falfelület átkaparása a laza,nem tapadó festékrétegek eltávolítása
  • Ennek jelentősége,hogy ne legyen a felületünkön olyan laza festékréteg,amely gondot okozhat a festés közben és a festés végeztével egyaránt.Hiszen szobafestés közben a laza rétegek feltapadhatnak a hengerre amivel festünk és ez sok bosszúságot tud okozni és ráadásul csúnya felület keletkezik.A másik fő probléma pedig festés uán jelentkezhet mikor is a friss,újonnan festet falak felhólyagosodnak és elkezdenek leperegni nagyon rövid időn belül.
-Mélyalapozás
  • A mélyalapozás jelentősége a felület szjvóképességének csökkentése és a felületi por lekötése.
A következő bejegyzésünkben olvashatóak a mázolás előkészítő munkálatai

Szobafestéssel kapcsolatos tévhitek

Sokunk nem teheti meg,hogy szakembert fogadjon egy felújítási munkára így önmaga végzi a szobafestést.

Most én ezen embereknek szeretnék egy kis segítséget nyújtani,hiszen sokan nincsenek tisztában a festési munkálatok folyamataival,illetve annak előkészületi munkáival.

Nagyon sokan sajnos tévhitben vannak és úgy gondolják,hogy a szobafestés annyiból áll,hogy fogunk egy ecsetet és egy hengert,megmártjuk a festékbe és lekenjük a falat.Sajnos a valóságban ez nem így van,mert ha így lenne akkor nyilván szobafestő szakemberekre se lenne szükség.

Leggyakoribb problémák,amelyek felmerülhetnek a festés folyamán:
  • A festés közben a henger felszedi az előző festékréteget
  • Nem takar,csíkos a festék
  • Foltos a fal
Ezeknek legfőbb oka a nem megfelelő alapfelület.Szobafestésnél mindig a legfőbb munkafolyamat az alapfelület előkészítése.